Titanförsörjningskedjan: från malm till färdig produkt
Innan du dyker in i specifika priser är det viktigt att förstå resan titan tar från min till färdig produkt. Varje steg ökar kostnaden, och att veta vart dina pengar går är det första steget mot kostnadsoptimering.
Titanmalm (ilmenit/rutil)
↓ ~1 600-2 000 yuan/ton
Titankoncentrat
↓
Sponge Titanium (Kroll Process)
↓ ~46 000–48 000 yuan/ton (Betyg 0)
Titangöt (vakuumbågsmältning)
↓ ~53-61 yuan/kg
Halv-halvfärdiga produkter (plåt/stång/rör/tråd/remsa)
↓ ~62-275 yuan/kg
Färdiga produkter (CNC-bearbetade delar)
↓ Anpassad prissättning
Slutanvändare
Varje övergång involverar energi-intensiva processer, specialiserad utrustning och materialförluster. Bara Kroll-processen - som omvandlar malm till svamptitan - är en batchprocess som tar dagar och förbrukar enorma mängder magnesium och elektricitet. Det är därför titansvamp kostar ungefär 25-30 gånger mer än den råa malmen den kommer ifrån.
Råmaterialprissättning: Svamp titan
Svamptitan är den grundläggande råvaran för praktiskt taget alla titanprodukter. Dess pris sätter golvet för allt nedströms.
Aktuella Sponge Titanium-priser (sent 2025 – början av 2026)
| Kvalitet | Inhemskt pris (yuan/ton) | Ca. FOB-pris (USD/mt) |
|---|---|---|
| Grad 0 (högsta renhet) | 46,000 – 48,000 | ~6,650 |
| Årskurs 1 | 45,500 – 47,500 | ~6,500 |
Marknaden för svamptitan befinner sig för närvarande i en konsolideringsfas. Priserna har stabiliserats efter betydande nedgångar fram till 2025. Detta gör det en rimlig tid att låsa in medellånga-försörjningskontrakt innan eventuell återhämtning av efterfrågan driver priserna uppåt.
Prissättning av titangöt: Betygsfaktorn
När svamptitan smälts till göt, blir legeringskvaliteten den primära prisbestämmande faktorn.
| Betyg/legering | Sammansättning | Pris (yuan/kg) | Ca. USD/kg | Primära applikationer |
|---|---|---|---|---|
| TA1 (Betyg 1) | Kommersiellt ren Ti | 55 – 56 | ~$7.70 | Kemisk bearbetning, marin |
| TA2 (Betyg 2) | Kommersiellt ren Ti | 53 – 54 | ~$7.50 | Allmän industri, värmeväxlare |
| TC4 (Grad 5 / Ti-6Al-4V) | Ti + 6% Al + 4% V | 60 – 61 | ~$8.50 | Flyg, medicinsk, militär |
"Premiumfaktorn" - Varför TC4 snabbt blir dyrt
| Produktform | TA1/TA2 Pris | TC4 Pris | TC4 Premium |
|---|---|---|---|
| Göt | 53-56 yuan/kg | 60-61 yuan/kg | ~10-15% |
| Plåt (5-10 mm) | 64-65 yuan/kg | 150-160 yuan/kg | ~130-145% |
| Tråd (1-2 mm) | 155-185 yuan/kg | 265-275 yuan/kg | ~50-75% |
Skillnaden i råmaterialkostnad är blygsam (~10 %), men när den väl bearbetats till plattor eller tråd exploderar gapet. TC4 är betydligt svårare att bearbeta, rulla och rita - och kräver oftare verktygsbyten, lägre bearbetningshastigheter och högre skrothastigheter.
Priser för bearbetade produkter: hela katalogen
Titanplattor och ark
| Kvalitet | Tjocklek | Inrikes (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-3 mm | 88 – 91 | $16 – $25 |
| TA1 (Gr1) | 3-5 mm | 65 – 66 | $14 – $20 |
| TA1 (Gr1) | 5-10 mm | 64 – 65 | $13 – $18 |
| TA2 (Gr2) | 3-8 mm | 62 – 65 | $16 – $21 |
| TC4 (Gr5) | 5-10 mm | 150 – 160 | $20 – $40 |
Tunnare plåtar kostar mer per kg (ytterligare rullningspass, högre materialförlust). Ljus/spegelfinish ger 15-30 % jämfört med fräsfinish. Aerospace-certifierade skyltar (AMS 4911) kan kosta 2-3x standard industrikvalitet.
Titanrör och rör
| Typ | Kvalitet | Specifikation | Inrikes (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|---|
| Sömlöst rör | Gr2 | ASTM B338, 25 mm OD | 115 – 125 | $20 – $30 |
| Svetsat rör | Gr2 | ASTM B338, värmeväxlare | 100 – 115 | $15 – $25 |
| Kapillärrör | Gr2 | <3mm OD | 150 – 200 | $30 – $52 |
| Legeringsrör | Gr5 (TC4) | ASTM B338 | 150 – 180 | $25 – $40 |
| Specialkvalitetsrör | Gr7 | ASTM B338 | 300 – 450 | $147 – $220 |
Titanstänger och stavar
| Kvalitet | Diameter | Inrikes (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 20-40 mm | 100 – 105 | $15 – $25 |
| TA2 (Gr2) | 20-50 mm | 95 – 105 | $15 – $22 |
| TC4 (Gr5) | 20-40 mm | 115 – 125 | $20 – $40 |
| TC4 (Gr5) smidd | >50 mm | 130 – 160 | $25 – $45 |
| TC11 (flyg) | 20-40 mm | 220 – 280 | $30 – $50 |
Titantrådar
| Kvalitet | Diameter | Inrikes (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-2 mm | 155 – 185 | $25 – $40 |
| TA2 (Gr2) | 1-3 mm | 150 – 175 | $25 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 1-2 mm | 265 – 275 | $40 – $60 |
| Medicinsk tråd | Gr5 (ASTM F136) | 300+ | $50+ |
Titanremsor och -folier
| Kvalitet | Tjocklek | Inrikes (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA2 (Gr2) | 0,3-0,8 mm | 120 – 160 | $20 – $35 |
| TA2 (Gr2) | 0,08-0,3 mm | 180 – 250 | $30 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 0,1-0,5 mm | 280 – 380 | $40 – $60 |
| Ultra-tunn folie | Gr2, 0,01-0,05 mm | 400+ | $50+ |
CNC-bearbetning: Det slutliga kostnadslagret
För många internationella köpare är det ultimata kravet en anpassad-bearbetad komponent. CNC-bearbetning representerar det mest varierande kostnadsskiktet - och där informerade köpare kan spara mest.
Vad driver CNC-bearbetningskostnaderna?
| Kostnadsfaktor | Inverkan | Förklaring |
|---|---|---|
| Titankvalitet | Hög | TC4 genererar 2-3 gånger mer verktygsslitage än TA2 |
| Dels komplexitet | Mycket hög | Djupa fickor, smala slitsar, tunna väggar ökar bearbetningstiden |
| Toleranskrav | Medium-Hög | Snävare toleranser=långsammare matningar, mer inspektion |
| Ytfinish | Medium | Spegelfinish, anodisering ger 15-50 % |
| Batch kvantitet | Hög | Installationskostnader amorteras över batch |
| Bearbetningstid | Mycket hög | Enskilt största kostnadsdrivande - komplexa delar tar timmar |
CNC-bearbetningskostnadsintervall
| Del typ | Komplexitet | Kostnadsintervall (USD/styck) | Anteckningar |
|---|---|---|---|
| Enkel fläns (Gr2) | Låg | $5 – $20 | Enkel installation, standardtoleranser |
| Värmeväxlarbeslag (Gr2) | Medium | $20 – $80 | Flera funktioner, måttliga toleranser |
| Flygplansfäste (Gr5) | Hög | $80 – $300+ | Flera-axlar, snäva toleranser, certifierad |
| Medicinskt implantat (Gr5, F136) | Mycket hög | $50 – $500+ | Biokompatibel, ultra-fin finish |
| Anpassad komplex komponent (Gr5) | Mycket hög | $100 – $1,000+ | 5-axlig, djupa fickor, tunna väggar |
Att använda Grade 2 istället för Grade 5 där styrkan tillåter kan minska bearbetningskostnaderna med 20-30 %. TC4:s högre hårdhet orsakar 2-3 gånger snabbare verktygsslitage, vilket direkt påverkar ditt pris per styck.
Ett verkligt-världsexempel
Låt oss spåra hela kostnadsresan för ett grad 2 sömlöst rör för en värmeväxlare (25 mm OD × 1,5 mm vägg):
| Etapp | Kostnadskomponent | Pris (yuan/kg) | Kumulativ | % av finalen |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Titanmalm | ~2 | 2 | 1.6% |
| 2 | Svamptitan (Grad 0) | ~47 | 47 | 37.9% |
| 3 | TA2 göt smälter | ~54 | 54 | 43.5% |
| 4 | Förberedelse av rörämne | ~65 | 65 | 52.4% |
| 5 | Sömlös rörpilgering | ~100 | 100 | 80.6% |
| 6 | Efterbehandling + besiktning | ~115 | 115 | 92.7% |
| 7 | Förpackning + exportförberedelser | ~124 | 124 | 100% |
FOB exportpris: cirka 20-30 USD/kg(140-210 yuan/kg med exportmarginal). Råmaterial (titansvamp) står för ~38 % av det slutliga inhemska priset, medan bearbetning bidrar med över 50 %. För internationella köpare har förhandlingar enbart om råvarupris begränsad effekt - verkliga besparingar kommer från optimering av specifikationer, bearbetningsmetoder och beställningskvantiteter.
Dolda kostnader Internationella köpare förbiser ofta
| Kostnadspost | Typisk kostnad | Anteckningar |
|---|---|---|
| MOQ premium (under 50-100 kg) | +20-50% | De flesta leverantörer tar ut premier för små beställningar |
| ASTM/ASME-certifiering | $200-$500/lot | Standardmaterialtestrapporter ingår vanligtvis |
| Aerospace (AMS/NADCAP) | 1 000–5 $,000+/lot | För certifiering av flygmaterial- |
| Medicinsk (ISO 13485 / F136) | 500-2 000 USD/lot | Biokompatibel klasscertifiering |
| Tredje-inspektion (SGS, BV) | 300-1 000 USD/försändelse | Oberoende kvalitetskontroll |
| Ytbehandling (betning) | +5-10% | Standard korrosionsbeständighet |
| Ytbehandling (polering) | +15-30% | Dekorativ/sanitär finish |
| Ytbehandling (anodisering) | +10-20% | Färgidentifiering eller dekoration |
| Anpassat träfodral (ISPM-15) | $50-$200 | Krävs för exportförpackningar |
| Fraktförsäkring | 0,3-0,5 % av värdet | Sjögodsförsäkring |
Om GNEE Titanium
Våra kärnprodukter
| Produkt | Betyg | Standarder | Nyckelapplikationer |
|---|---|---|---|
| Titanrör och rör | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr9, Gr12 | ASTM B338, B861, B862 | Värmeväxlare, kondensorer, avgaser, kemikalierör |
| Titanplattor och ark | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7 | ASTM B265 | Tryckkärl, kemisk utrustning, pansar |
| Titanstänger och stavar | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr12 | ASTM B348, B381 | Skaft, fästelement, smide, medicinsk utrustning |
| Titantrådar | Gr1, Gr2, Gr5 (F136) | ASTM B863 | Svetstråd, fjädrar, medicinsk, 3D-utskrift |
| Titanremsor och -folier | Gr1, Gr2, Gr5 | ASTM B265 | Värmeväxlarfenor, packningar, elektronik |
| CNC-bearbetade delar | Alla betyg | Anpassad till ritning | Flyg- och rymdfästen, medicinska komponenter, industribeslag |
Varför välja oss?
1. Integrerad försörjningskedja- Från inköp av svamptitan till färdiga CNC-bearbetade komponenter, eliminerar flera leverantörsmärkningar och säkerställer konsekvent kvalitet.
2. Betygsätt Expertis- Vårt metallurgiska team hjälper dig att välja det optimala betyget för din applikation - utan att över-specificera.
3. I-CNC-bearbetning hemma- Vi driver vårt eget 3/4/5-axliga CNC-bearbetningscenter för strängare kvalitetskontroll, snabbare ledtider och bättre prissättning på anpassade komponenter.
4. Exportera erfarenhet- Kompletta MTR, ISPM-15-paketering och support för alla standardbetalningsvillkor. År av internationell marknadserfarenhet.
5. Flexibla kvantiteter- Från bulkproduktionsbeställningar till prototypkörningar - din idealiska partner för både produktionsinköp och FoU-upphandling.
För att få en korrekt offert, vänligen ange:
Produktform (rör, platta, stång, tråd, remsa eller bearbetad del)
Betygsätt (eller berätta din ansökan - vi rekommenderar)
Mått och kvantitet
Standard (ASTM, AMS eller anpassad)
Ytfinish och certifieringskrav
Destinationsport (för FOB/CIF-priser)





